نگاهی به مزایای تغییرات اخیر در قوانین مهاجرت به ایالت کبک

بدون تردید در بین کشورهای مهاجرپذیر، کانادا همچنان از موقعیت مطلوب تری از لحاظ بازار کار، امکان ادامه تحصیل با کمترین هزینه، بیمه های درمانی، خدمات ارائه شده به مهاجرین و … برخوردار می باشد از اینرو کسانی که انگیزه ای قوی و عزمی جدی بمنظور مهاجرت به سرزمینی جدید را دارند، کانادا همچنان گزینه نخست آنها خواهد بود و موضوع الزام به ارائه مدرک زبان، باعث نخواهد شد که متقاضی از تصمیم خود منصرف گردد مگر آنکه از پارامترهای دیگر امتیازدهی نتواند حداقل امتیاز لازم را جهت تشکیل پرونده کسب نماید.

کشور کانادا و بخصوص ایالت کبک همچنان بعنوان مقصد اول متقاضیانی خواهد بود که قصد مهاجرت را درسر می پرورانند چراکه این ایالت در مقام مقایسه با فدرال از نظر ظرفیت پذیرش در رشته های گوناگون، محدودیتی ندارد و از تنوع رشته های فنی و مهارتی بیشتری برخوردار است.

در ادامه مطلب می پردازم به مزایای ملزم شدن متقاضی به ارائه مدرک زبان فرانسه در قانون جدید نیروی متخصص کبک:

1- کوتاه شدن زمان رسیدگی به پرونده: یکی از دلایل هجوم انبوه متقاضیان از سراسر دنیا به این ایالت،سهولت تشکیل پرونده و بدنبال آن امکان فرصت تا زمان مصاحبه برای یادگیری زبان فرانسه بود بنابراین خیل عظیم ارسال پرونده ها با درنظر گرفتن سهولت تشکیل پرونده و اینکه برخی از متقاضیان صرفاً بعنوان محک زدن شانس خود و نه تصمیم جدی و آگاهانه برای گرفتن ویزای اقامت دائم، باعث گردیده بود تا زمان رسیدگی به پرونده ها از حد انتظار بیشتر گردد و در این میان، کسانی که بطور جدی قصد مهاجرت داشتند ناچار بودند که این زمان انتظار طولانی تا برگزاری مصاحبه و صدور ویزا را تحمل نمایند و این موضوع باعث اخلال در برنامه ریزی های شغلی و خانوادگی آنان می گردید.

بنابراین اجباری شدن ارائه مدرک زبان موجب شد تا تنها کسانی که قصد جدی به مهاجرت دارند و تمام جوانب تصمیم خود را آگاهانه درنظرگرفته اند دست به اقدام بزنند. از اینرو انتظار می رود که در آینده نزدیک، زمان رسیدگی به پرونده ها بسیار کوتاه تر از زمان فعلی گردد و برنامه ریزی های کاری و شخصی متقاضی در طی این مسیر، قابل حصول تر باشد.

2- کاهش هزینه های اقدام: به علت سهولت شرایط تشکیل پرونده از طریق برنامه نیروی متخصص کبک، افراد زیادی اقدام به تشکیل پرونده و صرف هزینه های ترجمه مدارک، هزینه تهیه و پرداخت مانی اردر و غیره نموده و قدم در راه یادگیری زبان فرانسه می گذاشتند ولی پس از مدتی به این نتیجه می رسیدند که یا استعدادی در یادگیری زبان فرانسه ندارند و یا بطور کل علاقه ای به فراگیری این زبان در خود احساس نمی کنند که البته سرمنشاء همه آنها نبود انگیزه کافی و عدم تصمیم آگاهانه جهت اقدام بوده است. این موضوع باعث می گردید که متقاضی، علیرغم صرف هزینه گزاف و وقت ارزشمند خود جهت تشکیل پرونده، ظرفیت و توانایی های خود را قبل از اقدام، بوضوح تشخیص نداده و یا انگیزه ای قوی برای اقدام به مهاجرت نداشته است بنابراین تشکیل پرونده هایی از این دست باعث تجمیع انبوه پرونده ها در اداره مهاجرت می گردید که به نوبه خود، کندی پروسه بررسی پرونده ها و طولانی شدن زمان رسیدگی به آنها را دربرداشت و در این میان، از همه ناراضی تر، متقاضیانی بودند که می بایست در صف طولانی رسیدگی به پرونده خود باقی می ماندند.

از اینرو الزام به ارائه مدرک زبان فرانسه باعث گردید که بخش دیگری از متقاضیان که با فراگیری زبان فرانسه مشکلاتی داشتند غربال گردند.

3- اطمینان به برخورداری از دانش زبان در سطح استاندارد: الزام اشاره شده موجب گردید تا ارزیابی منصفانه و دقیق تری از سطح زبان مورد ادعای متقاضی در چارچوب یک سیستم استاندارد بعمل آید که به نوبه خود مزایایی را برای خود متقاضی بهمراه خواهد داشت از جمله امکان برخورداری از ادامه تحصیل در کبک با ارائه مدرک معتبر زبان، عدم نیاز به شرکت در دوره های زبان فرانسه کبک و ورود سریع تر به بازار کار آن.

چه بسا افرادی با گذراندن دوره ای کوتاه مدت و سپس تمرین نمونه سئوالات مصاحبه می توانستند از پس مصاحبه برآیند در حالیکه این روش معیار درستی از سطح زبان وی را نشان نمی داد و پس از قبولی در مصاحبه نیز به گمان اینکه سطح زبان وی در حدقابل قبولی بوده که افسر مهاجرت به وی امتیاز قبولی داده، دیگر به فراگیری مستمر و برنامه ریزی شده زبان فرانسه تا زمان ورود به کبک ادامه داده نمی شد.

نهایتاً این موضوع باعث بروز مشکلات عدیده ای پس از ورود وی به این ایالت می گردید بطوریکه در همان روزها یا ماه های نخست ورود، حتی در ابتدایی ترین ارتباطات اولیه جهت شروع زندگی از خرید وسایل خانه و پوشاک و مواد خوراکی گرفته تا پیداکردن مکانی جهت سکونت و عقد قرارداد اجاره و سفارش خط تلفن ، اینترنت و تلفن کابلی و … دچار مشکل می گردیدند و هزاران بار افسوس که چرا در زمانیکه در ایران حضور داشتند بصورت جدی به یادگیری زبان نپرداخته اند.

4- حصول اطمینان از قبولی پرونده: یکی از مشکلاتی که گهگاه دامنگیر متقاضیان مهاجرت می گردید، برخورد سلیقه ای یا در مواردی مغرضانه افسر مهاجرت نسبت به پرونده ها بود بدینگونه که در مقاطعی که حجم پرونده ها زیاد می گردید یا در عرصه بین المللی، به دلایلی تیرگی روابط سیاسی به اوج خود می رسید، افسران مهاجرت می توانستند براحتی پرونده هایی را حتی علیرغم های دیمند بودن رشته تحصیلی متقاضی، با بهانه جویی از مدارک ارسالی در پرونده و به چالش گرفتن غیرمنصفانه سطح زبان متقاضی و همسر وی، حکم به مردودی درخواست وی دهند. ارائه مدرک زبان فرانسه موجب خواهد گردید تا از بروز چنین مواردی جلوگیری بعمل آید و متقاضی با علم به اینکه با ارسال مدرک زبان مشخصاً چه امتیازی را کسب خواهد نمود نسبت به قبولی درخواست خود اطمینان کسب نماید و افسران مهاجرت نیز نمی توانند با استناد به مدرکی غیر مستند، حکم عدم قبولی درخواست متقاضی را صادر نمایند.

موارد عنوان شده شاید بخشی از مزایای برشمرده قانون جدید باشد چراکه به مرور زمان، نتایج بدست آمده نشان خواهد داد که در پس این سخت گیری، مزایای دیگری نهفته است که در مجموع به نفع هردو طرف، یعنی متقاضی و اداره مهاجرت تمام خواهد شد.

اشتراک گذاری