افق مهاجرت

اصطلاحی در میان ما رایج هست به این مضمون که ” شانس، فقط یک بار درب خونه ی آدم رو می زنه” ولی برخی اوقات باید گفت  شانس به درب خونه ی آدم لگد می زنه. این موضوع رو از این جهت مطرح کردم چراکه در این پست قصد دارم به تحلیلی از چشم انداز مهاجرت و تاثیر رویدادهای سیاسی و جابجایی دولتها در هردوکشور کانادا و امریکا بر روند مهاجرت به کشور کانادا پیش روی شما قرار دهم.

همانگونه که در جریان خبرها قرار دارید در آمریکا با روی کار آمدن دولت ترامپ و جلوگیری از ورود ایرانیان به این کشور و از طرفی دیگر، در کانادا،با حضور دولت لیبرال کانادا که اساسن نسبت به مهاجران ایرانی با دید مثبتی نسبت به دولت قبلی از حزب محافظه کار رفتار می کند، شرایط صدور ویزا برای ایرانیان متقاضی ویزای کانادا اعم از تحصیلی ، اقامت دائم و ویزای ملاقات خویشاوندان و … تغییر چشمگیری یافت. این موضوع به نوبه ی خود، نشاندهنده ی تاثیر عمیق تغییر ساختار سیاسی در این دوکشور بر سیاست های مهاجر پذیری می باشد.

فراموش نمی کنیم زمان نه چندان دوری که محافظه کاران در کانادا، دولت را در دست داشتند که نتیجه ی آن، بسته شدن سفارت ایران و از تبعات آن، ایجاد مشکلات کنسولی بسیاری برای شهروندان ایرانی بود تا جاییکه درخواست ویزا توسط والدین بمنظور دیدار از فرزند یا نوه هایشان به دفعات رد می شد. در همان زمان دولت راستگرا و جدایی طلب استان کبک بر مسند قدرت نشست و با سخت کردن سطح زبان فرانسه به حداقل ب 2  ، کار را بر متقاضیان مهاجرت دشوار نمود در حالیکه در سیستم امتیازبندی قبلی، متقاضی  حتی برای سطوح آ 1 تا ب 1  امتیاز دریافت می کرد.( خوشبختانه در انتخابات بعدی، حضور پررنگ مهاجرین شهروند یکی از دلایل سقوط هردو دولت راستگرا در  استان کبک و محافظه کاران در دولت فدرال شد) در همان زمان در امریکا، باراک اوباما ریس جمهور دموکرات با ابلاغ دستورالعملهایی شرایط ورود به امریکا را برای مهاجرین و دانشجویان خارجی تسهیل می کرد. حال با چرخشی 180 درجه در ساختار سیاسی هردوکشور، می توان گفت لنگه ی درب مهاجرت بر پاشنه ی کانادا می چرخد و بر اساس چشم انداز سه ساله ای نیز که اخیرن توسط وزیر امور مهاجرت کانادا اعلام شد این کشور تا پایان سال 2020 یعنی طی سه سال آینده، پذیرای یک میلیون مهاجر خواهد بود که رقم بسیار قابل ملاحظه ایست. با چنین رویکردی، کسانیکه تصمیم به مهاجرت دارند می توانند از این فرصت طلایی سه ساله، نهایت بهره را ببرند.

شاید معنی لفظی مهاجرت، حرکت یا کوچ کردن از یک مکان به مکان جدید جهت سکونت باشد  ولی به معنای واقعی کلمه در عصر جدید، باید معنی لفظی آن را با ایجاد تغییرات بزرگ در تمام شئون زندگی توام کرد، به بیانی دیگر، تولدی دوباره بدست خودتان که مستلزم داشتن جسارت و شهامتی است که میل رسیدن به هدف را ممکن می سازد از اینرو تلاش ما بر این خواهد بود تا با ارائه اطلاعات لازم و آگاهی از مسیری که در آن قدم می گذارید این جسارت و شهامت شما را به استقرار و موفقیت شما در سرزمین جدید رهنمون سازیم.   

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *