سوالات متداول

۱- آیا رشته انتخابی من باید حتما مرتبط با رشته ی تحصیلی که گذراندم باشه؟
برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا، بله ولی برای کسانیکه دوره کالج رو می خواهند ثبت نام کنند رشته ی انتخابی می تونه کاملن متفاوت یا مرتبط با همون رشته ی قبلی باشه. یعنی دستتون بازه هرآنچه که تمایل دارید و به آن علاقه دارید انتخاب نمایید.

 

۲- نحوه اخذ ویزای تحصیلی بطور مثال برای یک خانواده سه نفره، شامل متقاضی تحصیل، همسر و فرزند آنها چگونه خواهد بود؟
به موازات صدور ویزای دانشجویی (بطور مثال برای خانم) برای فرزند نیز همراه مادر ویزا صادر شده و در صورتیکه سن فرزند مشمول رفتن به مدرسه باشد از تحصیل رایگان در کانادا برخوردار می گردد. برای پدرخانواده نیز ویزای توریستی صادر شده دو تا سه ماه پس از ورود پدر خانواده به کانادا می تواند مجوز کار گرفته و ۴۰ساعت درهفته کار نماید. مادر خانواده نیز علیرغم داشتن ویزای تحصیلی، اجازه دارد ۲۰ ساعت در هفته کار کند.

 

۳- یکی ازسوالات متداول دیگه در مورد گرفتن ویزای تحصیلی اینه: شرط سنی نداره؟
بستگی داره که شما در چه مقطعی قصد گرفتن ویزای تحصیلی دارید. مثلن کسانیکه بالای 45 سال سن دارند در مرز اقدام برای ویزای تحصیلی هستند طبیعیتن برای اینگونه اشخاص منطقی بنظر می رسد که برای مقطع فوق لیسانس و دکترا اقدام نمایند. البته این یه اصل قطعی نیست ولی می تواند پارامتری باشد که آفیسر بررسی کننده درخواست ویزا نسبت به نیت واقعی متقاضی ویزای تحصیلی تردید کند.

 

۴- از سوالات بسیار رایج ، سوال مربوط به بحث شیرین #هزینه_تحصیل_و_زندگی هست، حالاچرا شیرین؟

برای اینکه شما دارید با کمترین هزینه ی ممکن، بزرگترین سرمایه گذاری زندگیتون رو برای ساختن آینده ای بهتر انجام می دید، بدینصورت:
(هزینه ها به تفکیک برای یک نفر و برای سال اول تحصیل به این شکل مشخص شده)
– ثبت نام ۲۰۰$
– بیمه سلامت و بستری شدن ۸۵۲$
– شهریه بین ۱۲۰۰۰$ تا ۱۸۰۰۰$
– کتاب و سایر امکانات ۴۵۰$
– اجاره مسکن/همخونه شدن ۵۰۰۰$
– خورداک ۴۰۰۰$ تقریبن ۹۰$درهفته
– پوشاک زمستانی ۶۰۰$
– حمل و نقل ۳۲۵$
– متفرقه شامل تلفن، اینترنت، رختشویخونه و … ۷۰۰$
– فعالیتهای اجتماعی و ورزشی مثل سینما، موزه، گردش و … ۱۵۰۰$

خوب، اینهم هزینه ها، جمع زدنش با خودتون ، چون ممکنه بخواهید بعضی هزینه ها رو کم یا اضافه کنید.

 

۵- آیا در حین تحصیل از طریق ویزای دانشجویی امکان کار و کسب درآمد در کانادا میسر هست؟
حالتی رو مثال می زنم که یک زوج متاهل که بفرض خانم با ویزای تحصیلی ‍دانشجو باشه و آقا هم براش اجازه کار بگیریم چون با این مثال، جواب در وضعیت مجرد اومدن رو هم دادم.
هرشخص دانشجو مجازه که ۲۰ ساعت در هفته کار کنه، همسر هم که مجوز کار داره مجازه ۴۰ ساعت در هفته کار تمام وقت داشته باشه.
در بدترین حالت فرض می کنیم هردو به کاری اشتغال دارند که حداقل حقوق رو در کانادا میدند، ۱۱ دلار در ساعت.
خوب حالا یه حساب سرانگشتی میکنیم.
درآمد سالانه بانو۱۰۰۰ساعت× ۱۱=۱۱۰۰۰دلار
درآمد سالانه همسر۲۰۰۰ساعت×۱۱= ۲۲۰۰۰دلار
مجموعن با هم می شه۳۳۰۰۰ دلار
این درآمد رو مقایسه کنید با هزینه ی سالیانه ای که داریدچه در حالتیکه مجرد هستید و چه در وضعیت متاهلی.
اگر منصفانه به موضوع نگاه کنیم، این فرصت کسب درآمد می تونه خیلی از دغدغه های برنیامدن از عهده هزینه ها رو کم کنه.

 

۶- منظور از کار جنرال General چیه؟
حالا که به مبحث درآمد اشاره کردم جاداره در مورد کار جنرال کمی توضیح بدم چون با شرایط دانشجویی و داشتن work permit برای همسر، سریع ترین و دست به نقدترین کار، همین کارهای جنرال هست حتی برای مهاجر تازه وارد دارای کارت اقامت دائم.
کار جنرال به کاری می گویند که نیاز به مهارت و تخصص خاصی نداره و با سطح زبان در حد مبتدی هم می شه اونکارو انجام داد. مثل کار در فروشگاه های بزرگ با عنوان صندوقدار، یا کسیکه چیدمان اجناس رو تو قفسه ها انجام می ده. از طرف دیگه به برکت حضور تاکسی اوبر در کانادا امروزه خیلی ها با خرید یک ماشین در حد ۶۰۰۰ دلار، از این راه درآمد کسب می کنند.
از طرف دیگه اگر شما کمی دست به آچار باشید یا کمی اپراتوری بدونید می تونید با مراجعه به آژانس های کاریابی، این نوع کارهای فنی رو درخواست کنید که حقوقی در رنج ۱۳ تا ۱۸ دلار در ساعت دارند.

 

۷- با ویزای توریستی وارد کانادا شدم آیا می تونم از داخل کانادا تقاضای ویزای تحصیلی بدهم؟
جواب این سوال هم بله هست هم نه
حالا چطور؟ توضیح می دم.
گرفتن ویزای تحصیلی دوبخش داره، بخش اول، گرفتن پذیرش از موسسه آموزشی مورد نظر هست (بله ی من مال این بخش بود)
بخش دوم ، تقاضای ویزای تحصیلی( نه، مال این یکی بود)
بخش اولش رو در صورتیکه مدارک لازم را بهمراه خودشون آورده باشند می تونند همینجا با مراجعه به کالج و دانشگاه مورد نظر انجام بدند.
می رسیم به بخش دوم، حالا پذیرش در دست متقاضی هست، ولی برای درخواست ویزا باید حتمن برگردند ایران و خارج از کانادا تقاضای ویزای تحصیلی کنند.

 

۸- برای اخذ ويزای اقامت دائم از طريق ايالت كبك،دانش زبان فرانسه متقاضی بايد در چه حدی  باشد؟
دانش زبان فرانسه هرمتقاضی، وابسته به پارامترهای دیگر می باشد بدین معنی که بر اساس اینکه هرمتقاضی از پارامترهای دیگر چه امتیازی  کسب نماید دانش زبان فرانسه وی می بایست در حد مبتدی، متوسط، متوسط عالی و پیشرفته باشد. از اینرو دفاتر خدمات مهاجرتی می توانند با ارزیابی دقیق متقاضی سطح زبان وی را تا حدی که بتواند با کمترین دانش زبان فرانسه در مصاحبه قبول شود تعیین  نمایند.
لازم به یادآوریست کسانیکه تمایل دارند از طریق برنامه سرمایه گذاری ویزای اقامت دائم دریافت نمایند چه از طریق فدرال و چه از طریق کبک اقدام نمایند ملزم به داشتن دانش زبان انگلیسی و فرانسه نیستند.

 

۹- آيا جهت اقدام از طريق ايالت كبك نياز به ارائه مدرك زبان فرانسه و انگليسی می باشد؟
از آنجاکه زبان رسمی در ایالت کبک زبان فرانسه است برای متقاضیان ویزای اقامت دائم در این ایالت، آشنایی با این زبان ضروری است اما نکته مثبت اینست که متقاضی نیازی به ارائه مدرک و نمره ای خاص در آزمونهای رایج این زبان ندارند. هر متقاضی به تناسب شرایط و میزان امتیازی که از رشته و بقیه فاکتورهای تعیین امتیاز دریافت می کند میتواند سطح زبان فرانسه خود را مشخص و اعلام کند و بر اساس آن اقدام به یادگیری این زبان نماید. البته برای اثبات درستی این ادعا افسر مربوطه در طول مصاحبه با صحبت کردن با متقاضی وضعیت زبان او را برآورد میکند.

 

۱۰- اعتبار مدرك زبان IELTS     براي ارائه به دفاتر ويزاي فدرال تا چه زمانی می باشد؟
بنا بر قانونی که جدیدا از طریق سایت فدرال اعلام شده است، مدت اعتبار این مدرک به 2 سال افزایش یافته است.

 

۱۱-  آيا كسانيكه از طريق ايالت كبك، ويزای اقامت دائم دريافت می كنند ملزم به ماندن و زندگی در اين ايالت هستند؟
بنابر قوانین اعلام شده در سایت رسمی کبک، یکی از تعهدات متقاضی اقامت دائم در کبک این است که در ایالت نامبرده بمانند و در همانجا مشغول به کار شوند، ولی نکته مثبت این است که برای دریافت کارت اقامت تنها نیاز به رجیستر شدن (اعلام یک آدرس سکونت) در کبک میباشد. این کارت حدودا  2 تا 3 ماه پس از ورود متقاضی به کبک برای او ارسال خواهد شد بنابراین متقاضی پس از دریافت آن میتواند اقدام به خروج از این ایالت کند و برای این امر نیازی به مجوزی نیست.

 

۱۲-   اگر مدارك نتيجه آزمون زبان فرانسه(TEFQ     يا TCFQ  ) و انگليسي        ( IELTS) را به دفتر كبك ارائه نماييم آيا از شركت در مصاحبه معاف می شويم؟
ارائه ی مدارکی از این دست برای متقاضیان اقامت دائم در کبک از مدارک الزامی نیست اما دارا بودن این مدارک موجب دید بهتر افسر نسبت به متقاضی در مصاحبه و آسانتر برگزار شدن مصاحبه وی خواهد شد.
همچنین در صورتیکه ارائه مدرک زبان فرانسه و انگلیسی، مجموع امتیازات شما را به حد نصاب نصاب نمره قبولی برساند و ابهامی در دیگر مدارک شما وجود نداشته باشد احتمال معاف شدن از مصاحبه و ارسال نامه قبولی، زیاد خواهد بود.

 

۱۳-  آيا بلافاصله پس از ورود به كانادا، امكان يافتن شغل در زمينه رشته تحصيلی و تجربه كاری خود پيدا مي كنيم؟
این امر بستگی مستقیم به توانایی های شخص،  مدرک تحصیلی او و نوع شغل مورد نظر وی دارد، البته برخی از مشاغل نیاز به گذراندن دوره های آموزشی خاصی دارند که معمولا طولانی نیستند و پس از این دوره ها شخص میتواند اقدام به یافتن شغل مورد نظر کند البته مدرک این دوره ها خود به یافتن شغل به متقاضی کمک خواهد کرد.
همچنین دفاتر خدمات مهاجرتی، در این خصوص راهنمایی های لازم را به موکلین خود قبل از ورود به کانادا ارائه خواهند نمود تا بر حسب شرایط هر مهاجر، تمهیدات لازم قبل از ورود به کانادا و برنامه های قابل اجرای پس از ورود به کانادا برای یافتن شغلی مناسب در زمانی کوتاه را دیده باشند.